SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY - witaj! Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości.
Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna                    FAQ
                Szukaj
             Użytkownicy
          Grupy
       Galerie
    Rejestracja
Zaloguj
CHOINKA !!
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Smaki dzieciństwa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tpk6
Administrator
PostWysłany: Pon 16:40, 10 Gru 2007


Dołączył: 12 Gru 2006

Posty: 813
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 19 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Klimontów/P-ń

[Fragment pracy magisterskiej:
Barbara Czuja, Znajomość zwyczajów i obrzędów adwentu oraz świąt Bożego Narodzenia w Klimontowie i okolicy, która -za zgodą Autorki- została udostępniona w całości na stronie TPK w punkcie menu: ‘e-Informatorium’- admin
]


Choinka – symbolika ozdób

"Zwyczaj drzewka wigilijnego przyjął się w XV wieku w Niemczech. Na ziemie polskie przywędrował na przełomie XVIII i XIX wieku pod zaborem pruskim. Prawdziwa ekspansja miała jednak w Polsce miejsce dopiero na początku XX wieku.
Dawniej znany był zwyczaj wieszania „sadu” lub tak zwanego „podłaźnika”. Była to gałąź świerku zawieszona u sufitu wierzchołkiem w dół i ładnie ubrana.

Choinka wywołuje w domach bardzo świąteczny nastrój oraz dużą radość. Stanowi symbol chrześcijaństwa i ma przypominać prawdę o upadku i odkupieniu rodzaju ludzkiego.
Według opinii respondentów choinka symbolizuje drzewo „dobrego i złego” w raju. Jest symbolem drzewa rajskiego ponieważ pozostaje zielone nawet w zimie. Jest to symbol Chrystusa „drzewo życia” . Choinka to symbol płodności i radości, oznacza również nadzieję wiecznego życia.

Choinkę przynoszono do domu w Wigilię, była to najczęściej jodełka lub świerk. W mieszkaniu stała do Trzech Króli obowiązkowo, a najczęściej do Matki Bożej Gromnicznej (ogólna opinia respondentów). Dzieci stroiły ją w łańcuchy z kolorowych bibułek, zabawki z papieru i słomek, wcześniej przygotowane w czasie wieczorów adwentowych. Nie mogło zabraknąć domowych ciastek, małych jabłuszek, orzechów i cukierków w „złotych” papierkach. Na końcu przypinano do gałązek świeczki w lichtarzykach. Na czubku choinki była gwiazda (ogólna opinia respondentów).

Ozdoby te miały swoją symbolikę i tak - oplatające drzewko łańcuchy symbolizowały węże kusiciela. Jabłka - to synonimy grzechu pierwszych ludzi, zawieszone na choince dodają blasku urodzie i chronią przed chorobami. Poza tym czerwień i gładka skórka jabłek symbolizuje siłę i witalność oraz gwarantuje rodzinie zdrowie i energie w nadchodzącym roku.
Gwiazda na wierzchołku choinki, to symbol gwiazdy betlejemskiej zapowiadającej przyjście Zbawiciela. Ogień zawsze miał magiczne znaczenie. Był symbolem życia, oświetlał drogę, ogrzewał. Lampki lub świeczki na bożonarodzeniowym drzewku to znak światła Bożego, przypominający o nie gasnącej miłości Boga.
Dawniej wierzono również, że ogień oświetla drogę duszom zmarłym, by nie błądziły w zaświatach. A ponieważ powszechna była wiara, że przodkowie odwiedzają swe rodziny w tak ważne święto, specjalnie dla zmarłych krewnych zapalano światełko, ustawiano stroiki ze świeczkami. Lampki powinny płonąć przez całą noc wigilijną, a zapala się je dopiero jak wzejdzie pierwsza gwiazdka.
Ostre igiełki symbolizują koronę cierniową. Jeśli zaś ktoś marzył o powiększeniu rodziny, to na świerkowych gałązkach należy zawiesić owinięte w złotko lub sreberko orzechy. Sama choinka zaś stawała się drzewem wiadomości dobra i zła, a jej zieloność symbolem nadziei i zapowiedzią rychłego zbawienia.

Zwyczaj ubierania choinki jest podtrzymywany do dziś w każdej rodzinie, choć zmienił się wygląd, bo świeczki zastąpiono elektrycznym oświetleniem, a ozdoby własnego wyrobu zostały zastąpione szklanymi bombkami oraz wyrobami ze sztucznego tworzywa. Coraz częściej choinkę z lasu zastępuje się sztucznym drzewkiem."


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Smerfetka
NOWY UŻYTKOWNIK
PostWysłany: Wto 20:16, 03 Sty 2017


Dołączył: 03 Sty 2017

Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: zza rogu

zmieniło się wszystko,ale sa ludzie którzy chętnie wracają do korzeni i dzięki nim tradycja nie zaginie

Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SPOŁECZNOŚCIOWE FORUM DYSKUSYJNE MIESZKAŃCÓW KLIMONTOWA I GMINY Strona Główna -> Smaki dzieciństwa Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo

Bearshare


Regulamin